Blue Flower

naprawa samochoduKażdy posiadacz auta chce cieszyć się jego długą żywotnością i niezawodnością. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia wysokiego poziomu zadowolenia z pracy pojazdu jest regularna eksploatacja oraz prawidłowa umiejętność jazdy samochodem. Jednakże, to tylko maszyna, ma prawo ulec awarii. W trakcie naprawy powinniśmy sięgać po odpowiednie podzespoły o wysokiej jakości wykonania przeznaczone dla określonej marki. Części samochodowe w zależności od marki i rodzaju elementu który chcemy kupić mają określoną cenę która często zraża swoją wysokością co skłania potencjalnego klienta do zakupu tzw. zamiennika czyli części zastępczej. Auto serwis to idealne rozwiązanie dla osób które chcą uzyskać fachową pomoc. W autoryzowanym serwisie możemy zakupić oryginalną część do samochodu jednocześnie licząc na profesjonalny montaż i naprawę. Jeśli nasz pojazd obejmuje gwarancja, wówczas usługa serwisowa staje się bezpłatna, lub mniej płatna w zależności od zakresu i ram których tak owa gwarancja tyczy się. Kiedy jednak mija okres gwarancyjny i zachodzi potrzeba naprawy auta doszukujemy się punktów, najczęściej warsztatów samochodowych gdzie mechanicy świadczą usługi naprawcze.

Teoretycznie cena za usługi serwisowe jest wyższa niż w warsztacie samochodowych, a za wysoką ceną powinna iść w parze wysoka jakość wykonania usługi. Niestety bardzo często cena pozostaje wysoka a zadowolenie klienta pozostawia wiele do życzenia. Warsztaty oferują niższy koszt usługi. Oczywiście jest to kwestia dyskusyjna bowiem od doświadczenia i poziomu wiedzy mechanika zależy czy klient powróci z uśmiechem na twarzy czy będzie doszukiwał się zastępczego warsztatu. Wracając do kwestii zakupu części samochodowych, w oparciu o rady i zalecenia mechaników często możemy natknąć się na rekomendacje części zamiennych. A jednak. Jest tak dlatego, że podzespoły zamienne, najczęściej krajowe, są o wiele tańsze niż oryginalne części. Wiele firm działających w zakresie produkcji zamienników daje ściśle określoną gwarancje na swoje produkty. Jest taniej, ok, ale czy mniejszy koszt naprawy opłaci się na dłuższą metę? Mechanika pojazdowa zna wiele przypadków gdzie klient w trakcie naprawy auta zaoszczędził wiele pieniędzy na tańszych zamiennikach. Na swoją odpowiedzialność podjął ryzyko ich montażu i po krótkim czasie żałował. Wada produkcyjna? Nie, to niska wytrzymałość i trwałość materiału. Niestety, choć nie zawsze to w większości przypadków tańszy materiał oznacza gorszą jakość. Oczywiście jest wiele wyjątków, ale pragmatyzm i realistyczne podejście do wagi sytuacji powinno przekonać nas, że jeśli dana część została wykonana w określonej procedurze produkcyjnej, właśnie dla tej marki i modelu samochodu o takim a nie innym roczniku to niezawodność funkcjonalności zwiększa się.

klasyczne samochodyAuto serwis jako stacja, będąca autoryzowanym serwisem pojazdów, dba o jakość wykonania usługi. Z reguły zaleca montowanie oryginalnych części. Zamienniki to kruche podzespoły, które nie mogą równać się z gwarancją pierwotnych producentów. Jeśli klient, sugerując się niższym kosztem naprawy, rezygnuje z usług serwisowych i decyduje się na naprawę w nieautoryzowanej stacji napraw to podejmuje pewne ryzyko. Jest nim naprawa auta według niewłaściwych procedur które wytycza producent auta. Obecnie, szeroki dostęp do wyspecjalizowanych narzędzi naprawczych sprawił, że warsztaty samochodowe zaopatrują się w zaawansowane urządzenia, które goszczą w autoryzowanych serwisach znanych marek takich jak Audi, Volkswagen czy Volvo. Rzecz jasna, zakup niektórych urządzeń to wydatek rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Jednak prawdopodobieństwo naprawy i łatwość z którą ona przychodzi wyraźnie zwiększa się, skraca się czas naprawy i wydłuża jej skuteczność. Jadąc w daleką podróż własnym samochodem chcemy być pewni co do niezawodności naszego pojazdu. Zanim jednak udamy się w taką podróż, dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszego auta. Może nam w tym pomóc auto serwis. Coroczny, obligatoryjny przegląd techniczny pojazdu to wymóg ustawodawczy tak do końca nie zapewniający bezpieczeństwa z punktu widzenia technicznego. Rok czasu to względnie bardzo długi odstęp pomiędzy badaniami technicznymi. W między czasie nasz pojazd może zostać dotknięty awarią lub usterką techniczną która przerodzić może się w poważne uszkodzenie. Jeśli zwlekamy z naprawą to nie wykluczone że wówczas kwota jaką wydamy na naprawę będzie zdecydowanie wyższa. Niektóre naprawy mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Aby tego uniknąć namawiam do systematycznych przeglądów we własnym zakresie.

Jeśli auto pracuje nie właściwie, wydaje z siebie niewyjaśnione dźwięki, sygnalizuje usterkę kontrolkami widocznymi na desce rozdzielczej, bezzwłocznie powinniśmy podjąć działania zapobiegające dalszej destrukcji. Wielu miłośników motoryzacji pasjonuje się doglądaniem mechanizmów działania własnego pojazdu. W oparciu m.in o informacje wypływające tematycznie z portali społecznościowych próbują samodzielnie zdiagnozować i rozwiązać ewentualny problem techniczny. Dość często wiedza ta przydaje się, praktyka innych osób może przyczynić się do owocnej naprawy usterki czy też awarii. Jednakże w wielu przypadkach reperacje techniczne wymagają wyspecjalizowanych narzędzi które ze względu na swoją dostępność i cenę stają się trudno osiągalne. Auto serwis to propozycja dla osób którym brakuje wiedzy, narzędzi i czasu przeznaczonego na naprawę. Zdecydowanie lepszym założeniem jest oddać samochód w ręce kompetentnych osób które znają się na mechanice pojazdowej. Obecnie wiele warsztatów samochodowych oferuje usługi w określonych specjalizacjach naprawczych tzn. że zawężają swój zakres usług na przykład do marki samochodu, czy do pochodzenia np. auta japońskie, koreańskie, amerykańskie. Z jednej strony mamy nadzieję, że skoro dany zakład mechaniki pojazdowej zajmuje się ściśle określonymi naprawami to muszą być one fachowe w swojej dziedzinie. Jeśli zaś spotykamy mechanika który twierdzi że zna się na wszystkim i że nie ma dla niego rzeczy której nie potrafiłby naprawić to albo znaleźliśmy kandydata do programu rozrywkowego „Mam talent”, albo bajkopisarza który udaje że jest „złotą rączką”, nie wspominając przy tym że to jego lewa ręka.