Blue Flower

turbosprężarkaKlimatyzacja samochodowa jeszcze do niedawna uważana była za element luksusowy, stanowiący główny element najlepszej klasy pojazdów. Dzisiaj już, kiedy przemysł motoryzacyjny zdecydowanie poszedł do przodu, istnieje możliwość zainstalowania tego rodzaju luksusu w zdecydowanej większości naszych aut. Wiadomo oczywiście, że wokół klimatyzacji pojawiło się wiele kontrowersji i narosło wiele legend, które sprawiają, że posiada obecnie zarówno swoich wiernych fanów, jak i zagorzałych przeciwników. Warto więc wiedzieć jak powinno się korzystać z klimatyzacji samochodowej i jak o nią dbać, żeby wszystkie jej części doskonale ze sobą współdziałały. W pierwszej kolejności należy przypomnieć, że w ogólnym zarysie klimatyzacja ma do spełnienia dwa najważniejsze zadania, do których zaliczyć można obniżanie temperatury wnętrza pojazdu podczas intensywnych upałów, oraz osuszanie powietrza, co najczęściej wywołuje najwięcej kontrowersji.

Jeżeli ktokolwiek protestuje przeciwko standardowym pojawianiu się tego typu luksusu we wszystkich pojazdach, najczęściej zwraca naszą uwagę na kwestie zdrowotne. Suche powietrze na dłuższą metę może doprowadzać do wysuszania górnych dróg oddechowych i śluzówek, co może okazać się wyjątkowo niekorzystne dla alergików. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie mogą być dodatkowo zagrożeni częstymi przeziębianiami, powstającymi przede wszystkim na skutek zdecydowanych różnić temperaturowych w kontekście tego, co można zaobserwować wewnątrz samochodu oraz aury panującej na zewnątrz. Klimatyzacja może być zainstalowana w pojeździe w postaci dwóch modeli – automatycznego i ręcznego, co przede wszystkim będzie decydowało o sposobie uruchamiania i ustawiania wszelkiego rodzaju parametrów. Problematyczne jest oczywiście także nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji, co może wpływać bezpośrednio na jakość i sprawność jej funkcjonowania, podobnie zresztą jak będzie się to miało w odniesieniu do całego systemu działającego wewnątrz auta. Awariom mogą ulegać sprężarki klimatyzacji oraz jej przyłącza, przede wszystkim więc powinno się regularnie sprawdzać prawidłowość ich działania oraz – w razie konieczności serwisować sprzęt. Wykorzystując potencjał profesjonalnych punktów serwisowych możliwe jest dokładne i precyzyjne sprawdzenie szczelności układów klimatyzacyjnych, co może być bezcenne w przypadku sprężarki klimatyzacji czy kompresora. Regularne przeglądy pozwalają także na utrzymaniu całości w odpowiednio dobrym stanie, na przykład wykrywać wszelkiego typu wycieki wody, co może być niebezpieczne dla całego układu klimatyzacyjnego i przekładać się później na poważniejsze uszkodzenia w całym systemie.

mechanika samochodowaWłaściciele klimatyzacji samochodowej bardzo często zapominają też o tym, że układ klimatyzacyjny powinien być jak najczęściej dezynfekowany. W zakamarkach filtrów i sieci znajdują się wszelkiego typu drobnoustroje, pyłki, grzyby, bakterie i zarodniki, które wyjątkowo chętnie osadzają się na parowniku, co może nie tylko doprowadzać do sytuacji, w której podczas uruchamiania klimatyzacji będzie generowany wyjątkowo nieprzyjemny zapach, ale także do zagrożenia alergią u kierowcy i pasażerów. Im częściej dezynfekowana klimatyzacja, tym lepiej, dzięki czemu możliwe będzie się cieszenie się chłodem w kabinie bez wszelkiego typu zanieczyszczeń w parowniku. Za zdecydowany minus klimatyzacji uznawane jest także intensywniejsze zużywanie paliwa samochodowego, które może sięgać nawet 10%. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju zainstalowanej w pojeździe klimatyzacji, faktem jest jednak że „uciekanie” paliwa jest zauważalne. Wiadomo oczywiście, że taka sytuacja nie musi być spowodowana tylko i wyłącznie tym jednym czynnikiem, ponieważ ogromne znaczenie może mieć tutaj sam stan techniczny pojazdu, niesprawność klimatyzacji, temperatura powietrza monitorowana na zewnątrz oraz nieekonomiczna jazda. Plusem możliwości regulowania temperatury wewnątrz pojazdu może być jednak samo bezpieczeństwo jazdy, przede wszystkim w upale, który wiele razy udowadniał już, że kierowcy męczą się szybciej, stają się zdekoncentrowani i zdecydowanie częściej prowokują niebezpieczne sytuacje na drodze, kończące się najczęściej groźnymi wypadkami. Umiejętne wykorzystywanie potencjału klimatyzacji pozwala zatem na manipulowanie temperaturą, przez co we wnętrzu kabiny panuje przyjemny chłód. Nie powinno się jednak zapominać, że klimatyzacja powinna być uruchamiana w naszych samochodach nie tylko podczas upałów, ale także zimą, co nie dla wszystkich może wydawać się logiczne i oczywiste. Jeszcze jakiś czas temu pokutowało stwierdzenie, że klimatyzacja zimą po prostu się nie uruchamia, co współcześnie może być już uznane za miejską legendę. Nowoczesne układy działają niezależnie od temperatury, przez co mogą być stosowane nawet przy silnych mrozach. Klimatyzacja nieużywana szybciej się psuje, w kontekście zimy można też wskazać na plus jej uruchamiania, jakim bez wątpienia jest unikanie problemu notorycznie zaparowanych szyb. Klimatyzacja samochodowa może dostarczyć nam szeregu korzyści, niezbędne jest jednak jej właściwe i umiejętne wykorzystywanie i dbanie o to, aby była poddawana regularnym przeglądom.

Sama klimatyzacja bardzo rzadko ulega samoistnemu uszkodzeniu, najczęściej niszczeją pojedyncze jej elementy, takie jak chociażby sprężarki klimatyzacji, chłodnice klimatyzatorów, kompresory czy też przewody. Warto na stronie www.kramex.net.pl poczytać nieco o wspomnianych turbosprężarkach. Są to bardzo cenne elementy, które od lat znajdują szerokie zastosowanie. Co ciekawe, nie tylko w motoryzacji. Bardzo często klimatyzacja psuje się też na skutek samodzielnych prób napraw, także tych nie dotyczących bezpośrednio ich samych, na przykład podczas wykonywania napraw blacharsko-lakierniczych podczas remontowania silnika. Bez względu na to, jakim układem klimatyzacyjnym dysponujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego właściwe serwisowanie i dołożyć wszelkich starań, aby stosowane przez nas udogodnienia sprawdzały się niezawodnie w każdej sytuacji. Troska o czystość i sprawność układu pozwala nam także zatroszczyć się o nasze własne zdrowie i zdrowie wszystkich osób, które będą poruszać się z nami samochodem, dlatego też nie należy zapominać o regularnym odwiedzaniu mechanika.