Blue Flower

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się dzisiaj nie tylko ze stawianiem ścian czy wyborem odpowiednich tapet i podłóg. W dużej mierze liczą się przede wszystkim tak zwane instalacje, czyli montaż elementów wpływających na nasze bezpieczeństwo, komfort i nierzadko także zdrowie. W zależności od rodzaju instalacji, te ostatnie wykonuje się na różnych poziomach budowy. Warto więc zatrudniając firmę budowlaną upewnić się, że wybrana ekipa będzie w stanie podołać wszystkim zadaniom. Na przestrzeni ostatnich kilku lat – co bardzo ważne – działalności budowlane starają się specjalizować swoich pracowników w zakresie kładzenia instalacji. Dzięki temu ich popularność oraz przede wszystkim liczba zleceń znacznie rosną. I nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ lepiej zatrudnić jedną firmę wykonującą wszystkie zadania niż zajmować się poszukiwaniem spółek wykonujących pojedyncze instalacje. Jakie działania przeprowadza się zatem w domu podczas jego budowy czy generalnego remontu? Okazuje się, że najważniejsze instalacje, o których trzeba w tym przypadku wspomnieć to instalacja wodociągowa, instalacja grzewcza, instalacja elektryczna oraz – opcjonalna, choć pojawiająca się coraz częściej – instalacja systemów bezpieczeństwa.

Praktyczne instalacje wodociągowe

Woda dostarczana do budynku mieszkalnego to dzisiaj standard. Zarówno jeśli mowa o wodzie zimnej, jak i jeśli mowa o wodzie ciepłej. Wysoki standard w tym zakresie jest możliwy dzięki tak zwanym instalacjom wodociągowym. Najczęściej fachowo te ostatnie określa się niezbyt specjalistycznie, dlatego montaż instalacji dość łatwo zrozumieć. Wodociągi to nic innego jak układ połączonych elementów takich jak przewody, armatura oraz urządzenia zaopatrujące w wodę ciepłą oraz wodę zimną. Warto pamiętać, że materiały wykorzystywane przy instalacjach wodnych powinny być wykonywane z substancji trwałych i jednocześnie nieszkodzących zdrowiu osób mieszkających w budynku.

Montaż instalacji grzewczych

Instalacje grzewcze podobnie jak wodociągi są w domu niezbędne do tego, by zapewnić mieszkańcom komfort i zdrowie. Najczęściej wykorzystuje się dzisiaj urządzenia takie jak pompy ciepła, kotły kondensacyjne czy kolektory słoneczne. Niezależnie od wyboru montaż instalacji grzewczych powinien być nadzorowany przez specjalistę. Zazwyczaj firmy oferujące urządzenia grzewcze proponują również ich montaż oraz dowóz sprzętu do domu. Dzięki temu osoby budujące dom lub po prostu przeprowadzające remont nie muszą martwić się montażem na własną rękę. Warto również wspomnieć o tym, że różnorodność sprzętu grzewczego na rynku jest porażająca i może nieco przerażać. W przypadku kupna warto więc najpierw skonsultować się z pracownikiem lub producentem działającym w branży.

Zakładanie instalacji elektrycznych

Instalacje elektryczne wiążą się przede wszystkim z komfortem osób mieszkających w domu. Dziś przeraża nas funkcjonowanie bez prądu, który przecież – biorąc po uwagę długość naszych dziejów – pojawił się stosunkowo niedawno. Instalacje elektryczne to jednak nie tylko światło, które znacznie ułatwia nam życie. Podłączenie prądu sprzyja również wszelkiego rodzaju sprzętom z zakresu gospodarstwa domowego oraz elektroniki. Trudno obejść się nam dzisiaj bez telewizora, komputera czy chociażby lodówki i mikrofali. Zakładanie instalacji odbywa się w ściśle przestrzeganych warunkach, a jej montaż może zostać wykonany wyłącznie przez osoby do tego uprawnione. Z pewnością nie powinniśmy zabierać się do tego rodzaju instalacji sami.

Instalacje systemów bezpieczeństwa

Coraz częściej wiele rodzin chcąc czuć się bezpiecznie montuje tak zwane systemy bezpieczeństwa. W ich skład wchodzi wiele czynników, w większości związanych oczywiście z nowoczesnymi technologiami oraz elektroniką. Jakie elementy wchodzą najczęściej w skład systemów bezpieczeństwa? Są to oczywiście kamery, które monitorują najbliższe otoczenie budynku, przede wszystkim drzwi wejściowe oraz te prowadzące na taras, balkon czy do ogrodu. Wiele osób montuje również przy furtce domofon z kamerą, dzięki czemu odwiedzający nie zostaną wpuszczeni, jeśli ich identyfikacja nie będzie jasna lub wyda nam się podejrzana. Najczęściej z systemów bezpieczeństwa korzystają osoby mające małe dzieci oraz osoby starsze. Dodatkowym źródłem ochrony są alarmy przeciwwłamaniowe, które przy próbie włamania wysyłają sygnał do zatrudnionej firmy ochroniarskiej lub do policji. Warto zaznaczyć, że na takie rozwiązania mogą sobie pozwolić jedynie ci, którzy mają odpowiednie warunki finansowe. Usługi firm ochroniarskich czy nowoczesne kamery znacznie obciążają bowiem nasz portfel i sytuację ekonomiczną.

Wydaje się, że na pozór położenie wymienionych i opisanych powyżej instalacji jest proste. W dużej mierze okazuje się jednak, że remontując lub budując dom na własną rękę nie poradzilibyśmy sobie z montażem instalacji elektrycznej czy grzewczej. Nierzadko do takich działań trzeba mieć między innymi określone uprawnienia. Wiele firm specjalizuje się w wykonywaniu wszystkich instalacji naraz. Nierzadko bywa jednak tak, że firma budowlana zatrudnia po prostu podwykonawców. Znalezienie zaufanej spółki w takiej sytuacji nie jest więc współcześnie trudne. Warto pamiętać o tym, by kierować się własną intuicją oraz informacjami pozyskiwanymi z zewnątrz. Mowa między innymi o wiadomościach i doświadczeniach znajomych czy rodziny oraz o źródłach internetowych, takich jak fora budowlane oraz strony firm budowlanych i wykończeniowych. Należy wybierać mądrze, ponieważ efekty działań zatrudnionej firmy znacznie wpłyną na następne lata naszego życia.