Blue Flower

wciągarki

Chwytak jest urządzeniem służącym do manipulowania różnego rodzaju ładunkami. Stanowi krańcową część maszyny do przenoszenia obiektów. Jego specyfika polega na tym, że sterowany przez pracownika jest w stanie chwycić przedmiot i utrzymać go podczas transportu oaz zwolnic w wyznaczonym do tego miejscu. Chwytak składa się z trzech głównych części: końcówek chwytających, zespołu napędowego i przeniesienia napędu. Poszczególne rodzaje chwytaków różnią się miedzy sobą materiałem wykonania oraz kształtem. Dzięki temu są one ściśle dopasowane do określonego środowiska pracy. Działanie chwytaka jest proste i polega na chwyceniu w określony sposób ładunku przeznaczonego do przemieszczenia, utrzymaniu tego ładunku na określonej wysokości i zwolnieniu go w miejscu docelowym. Cały proces powinien być wykonany stabilnie i niezależnie od działających na niego sił zewnętrznych oraz prędkości maszyny transportującej.

Wyróżniamy kilka rodzajów chwytaków. Ze względu na budowę samego napędu dzielimy je na mechaniczne, pneumatyczne na sprężone powietrze, hydrauliczne, elektromagnetyczne oraz adhezyjne. Cała maszyna może się różnić układem przeniesienia napędu i tutaj wyróżniamy nożycowy, imadłowy, szczypcowy, imadłowy oraz najczęściej występujący opasujący. Najbardziej rozpoznawalnym podziałem jest rozróżnienie chwytaków ze względy na sam element chwytający, czyli układ wykonawczy. Tutaj wyróżniamy chwytak dwuszczękowy, trójszczękowy oraz wieloszczękowy. Końcówki mogą być elastyczne, sprężyste lub całkowicie sztywne. Możemy je również podzielić ze względu na sposób, w jaki trzymają ładunek, czyli na siłowe, siłowo kształtowe oraz kształtowe. Chwytaki różnią się tez między sobą sposobem mocowania i może być on ręczny lub automatyczny.

Jeżeli rozważamy wybór końcówek chwytających, musimy się zastanowić nad ich zastosowaniem. Każdy materiał wymaga wykorzystania odpowiedniego robota. Chwytaki powinny być całkowicie niezawodne oraz bardzo wytrzymałe niezależnie do tego, jaki ładunek będzie nim przetransportowany. Sam wybór chwytaka nie wystarczy, należy również zlecić jego montaż odpowiednio wykwalifikowanej osobie. Wiele firm na rynku oferuje swój szeroki zakres usług związanych z produkcją części do urządzeń transportujących oraz różnego rodzaju sprzętu pomocniczego, montażem części oraz serwisem. Większość firm tworzy chwytaki o dużym zakresie pojemnościowym i wagowym.

Chwytak jest zwykle produkowany na zamówienie, ale istnieje kilka standardowych postaci urządzeń chwytających . Należy do niej chwytak liniowy, czyli urządzenie, którego uruchomienie wymaga użycia wciągarki linowej. Praca wciągarki polega na nawijaniu liny za pomącą układu krążków linowych. W zależności od ilości lin, służących do zamykania i utrzymywania wyróżniamy chwytaki jednolinowe, dwulinowe oraz czterolinowe. Jak już było wspomniane wyżej, chwytaki dzielą sięr również ze względu na napęd. Chwytak elektrohydrauliczny to specjalnego rodzaju urządzenie, które posiada bardziej skomplikowany mechanizm z elementami hydraulicznymi i pompą. Całość napędzana jest silnikiem elektrycznym. Elementy elektryczne oraz dodatkowe wyposażenie zabezpieczające oraz sterujące należą do wyposażenia dźwigu. Chwytak hydrauliczny nie posiada własnego mechanizmu i wymaga napędu z zewnątrz w postaci układu hydraulicznego, pochodzącego z żurawia lub koparki. Jeśli chodzi o sam układ wykonawczy, najczęściej produkowane są chwytaki dwułupinowe (dwuszczękowe), i wielołupinowe (wieloszczękowe). Przykłady zastosowań chwytaków są nierzadko interesujące. Witryna http://www.dalmec.pl/serwis,238.html prezentuje kilka z nich.

technologiaChwytak dwułupinowy czterolinowy może występować w wariancie z wysokimi lamelami, które zamknięte zabezpieczają przed pyleniem w czasie transportu ładunku. Istnieją również chwytaki dwułupinowe czterolinowe wykorzystywane do przeładunku różnego rodzaju kruszców. Chwytak dwulinowy wielołupinowy słuzy najczęściej do przeładunku złomu. Nie posiada on zamykających się lameli, a jedynie szczęki, które mogą skutecznie chwycić ciężki i obszerny ładunek. Wyróżniamy też specjalne chwytaki czterolinowe, które służą do pracy w środowisku wodnym. Są wytrzymałe i nie wymagają konserwacji. Montowane są przy pogłębiarkach. Chwytak elektrohydrauliczny dwułupinowy zamyka je i czyni możliwym transport materiału sypkiego. Chwytaki elektrohydrauliczne wielołupinowe wykorzystywane są do transportu różnego rodzaju ładunku, składającego się z kamieni, śmieci lub złomu. Wyróżniamy również chwytak elektrohydrauliczny wielołupinowy o prostokątnym kształcie, wykorzystywany jest najczęściej przy rozładunku wagonów kolejowych. W przemyśle drzewnym powszechnie stosowany jest chwytak elektrohydrauliczny przystosowany do chwytania wielu bali jednocześnie o rozmaitej długości. Przy pogłębiarkach montowane są również specjalne chwytaki elektrohydrauliczne przystosowane do pracy pod wodą. Wśród hydraulicznych chwytaków wyróżniamy również wielołupinowe oraz do drewna. Urządzenia tego typu dostosowywane są ściśle do środowiska, w jakim będzie wykonywana konkretna praca oraz do masy i rodzaju ładunku. Powinny być one montowane ściśle według określonych norm, najlepiej przez wykwalifikowany personel.