Blue Flower

Chwytak jest urządzeniem o specyficznym zastosowaniu. Wykorzystywany jest do unoszenia, przenoszenia oraz zwalniania ładunku w określonym miejscu docelowym. Stosowany jest coraz powszechniej w wszelkiego rodzaju przemyśle przy przeładunku obiektów o dużej masie i rozmiarach. Chwytaki mogą być zarówno samodzielnymi urządzeniami, jak i częścią montowaną przy dźwigu lub koparce. Dzielimy je ze względu na zastosowanie.

 

transportowanieWyróżniamy chwytaki napędzane na silnik elektryczny, chwytaki hydrauliczne, pneumatyczne, elektromagnetyczne, mechaniczne oraz adhezyjne. Element chwytający może być dwułupinowy lub wielołupinowy. Chwytak dwułupinowy służy przede wszystkim do przenoszenia materiału sypkiego np. różnego rodzaju kruszców oraz płynnego np. chwytak do pogłębiarki.

Wielołupinowe służą najczęściej do transportu obszernych obiektów o nieregularnym kształcie np. złomu, drewna, kamieni itp. Chwytaki mogą się różnić układem przeniesienia napędu. Wówczas dzielimy ja na nożycowe, imadłowe, szczypcowe oraz opasujące.